Czy Smart Home stanie się powszechny i niezbędny?

W najbliższej przyszłości domy Polaków mogą wyglądać całkowicie inaczej, niż obecnie. Przyczyną takiego obrotu spraw jest wdrażanie koncepcji Smart Home, która staje się coraz bardziej powszechna. Niesie ona ze sobą wiele udogodnień dla użytkowników danego mieszkania czy też domu i jednocześnie może stwarzać nowe zagrożenia związane z kradzieżą danych czy zmniejszeniem prywatności. Warto zatem, abyśmy wiedzieli, jakie udogodnienia oraz potencjalne zagrożenia niesie ze sobą nowa technologia i czy stanie się ona niezbędnym elementem w domach w przyszłości.

Co to jest?

Smart Home stanowi tzw. domową automatykę, która polega na zdalnym sterowaniu działaniem wszystkich urządzeń w domu. Można je zaprogramować w taki sposób, aby działały z jak najmniejszą lub zerową ingerencją człowieka. Dotyczy to między innymi inteligentnej pralki, suszarki, piekarnika czy też telewizora, które za pomocą jednego przycisku mogą zacząć pracować w momencie, gdy nie ma nas w domu. Sterowanie to jest możliwe dzięki użyciu laptopa, tabletu lub swojego telefonu, dzięki czemu można włączyć pralkę lub ekspres do kawy, będąc w podróży. Takie rozwiązanie z jednej strony sprawia, iż wkraczamy w XXI wiek pod względem budownictwa nowoczesnych i inteligentnych domów. Wystarczy jedno lub kilka użyć przycisku na swoim urządzeniu mobilnym aby urządzenia mogły pracować, kiedy nie ma nas w domu.

Czy technologia Smart Home stanie się niezbędna?

Według najnowszych danych, na świecie pojawia się coraz więcej domów z wkomponowanym systemem inteligentnego sterowania. Według prognoz firmy analitycznej Forrester Research, rynek tej branży w latach 2018-2023 będzie wzrastał rokrocznie o ok. 26%. Z kolei dane innej firmy badawczej wskazują, iż do 2023 roku na świecie będzie ok. 7,4 mld urządzeń sterowanych za pomocą głosu, co podlega pod jedną z funkcji Smart Home. Co więcej, międzynarodowe korporacje takie jak Apple, Samsung, Amazon czy Google (Alphabet) coraz bardziej interesują się tą tematyką i wspólnie opracowują rozwiązania, które w najbliższym czasie mogą stać się integralną częścią technologii.

Taki stan rzeczy sprawia, iż zarówno korporacje, jak i sektor budownictwa poważnie rozważa koncepcję wprowadzenia Smart Home w domach. Dotychczas jest to rozwiązanie obecne jedynie wśród osób, które same wyrażają chęć jej posiadania. Jednak wraz z rozwojem może to stać się kryterium niezbędnym w budowie każdego lokum na świecie.