Instalacja sieci komputerowej – dlaczego warto ją zlecić specjalistycznej firmie?

To przecież nic trudnego. Zaciskarkę do przewodów można nabyć w pierwszym lepszym markecie, a szpulę przewodu tak jak gniazda sieciowe w marketach budowlanych. Z kolejnymi elementami może być trudniej ale od czego mamy internet. Przewody mają kolory. Głupotą było by zatrudniać profesjonalistów do takiej pracy.

Nie jeden szef czy domorosły informatyk głosił takie poglądy. Nie jeden nawet taką sieć zbudował. Potem niejeden żałował.

Oczywiście nie ma w powyższym nic dziwnego. Każdy stara się zaoszczędzić, więc portfel go boli gdy widzi ceny tego typu usług. Przyjrzyjmy się za tym co ma wpływ na taką cenę.

Projekt sieci

Podstawowa różnica zaczyna się już w samym projekcie. Zleceniodawca zazwyczaj ma wizje stanu obecnego. Widać to w przypadku zarysu projektu. Klient dopasowuje liczbę gniazdek do liczby komputerów lub obecnej ilości pracowników. A co za 3 lata kiedy firma dostanie duży kontrakt i zwiększy zatrudnienie o 50%? A jeszcze dodatkowe drukarki. Wtedy zaczynamy kombinować i dokupujemy urządzenia. Switche, Wifi, przedłużki kabli i nagle wszystko spowalnia albo przestaje działać. Informatyk przychodzi i łapie się za głowę.

Jak to robią profesjonaliści? Przede wszystkim rozmawiają z klientem. Przychodzą i zadają masę pytań. Rozmawiają analizując plan budynku i potrzeby klienta. Nagle okazuje się że w takim dużym pomieszczeniu powinno być 10 gniazdek a nie 4. Zbędne? Możliwe ale jak już raz zainwestujemy w infrastrukturę to mamy zapas na wypadek gdyby gniazdko się popsuło albo gdy do księgowej przydzielimy praktykantkę z laptopem.

Narzędzia, materiały i testy

Jakość narzędzi ma znaczący wpływ na trwałość rozwiązania. Przewody można łączyć z patchpanelem przy użyciu śrubokręta ale zaciskacz LSA robi to szybciej, precyzyjniej i znacznie trwalej. Dużo zależy od materiałów. Czemu cena kabla u informatyków jest wyższa niż normalnie? Po prostu specjalista nie będzie wkładał niskiej jakości kabla do ściany bo to nie opłacalne. Wymiana kabla w ścianie jest droga i pracochłonna. Wysokiej jakości przewód jest wykonany starannie i ma gwarancje swojej skuteczności i żywotności. To samo się tyczy gniazdek. Wiszące, wyłamane gniazdko szpeci pomieszczenie i wystawia słabą opinie o gospodarzu. Trzeba sobie samemu odpowiedzieć na pytanie ile to razy się zdarzyło wyrwać kabel z gniazda.

Testery też są różne. Jedne pokażą nam czy przewody są dobrze podłączone a inne dadzą informacje o przepustowości sieci, długości oraz zgłosi możliwe problemy.

Urządzenia.

Rynek urządzeń też różni się znacznie cenami. Tutaj także bez wiedzy ani rusz. Zwłaszcza że droższe urządzenie wcale nie oznacza lepszej pracy. Profesjonalista zna wiele typów i marek urządzeń, amator zazwyczaj specjalizuje się w jednym i to nie zawsze najtańszym. Popsuje się i nagle naprawa tylko w serwisie za oceanem albo w Chinach.

Gdzie więc oszczędność?

Sieć komputerowa to podpora każdej firmy wykonana przez specjalistów posłuży wiele lat bo wykonawcy włożą w to swoje doświadczenie i umiejętności. Mówi się o informatykach iż są leniwi i cenią się drogo. Może to dlatego że ich pracy nie widać na pierwszy rzut oka a na pewno nie lubią poprawiać po sobie więc wkładają cały warsztat aby rozwiązania przez nich zrobione były użyteczne i jak najmniej awaryjne. Tutaj należy widzieć oszczędność – w tym, że po miesiącu zapomnimy o tym ze mamy sieć robioną przez specjalistów.