Inteligentne bezpieczeństwo

Systemy alarmowe cieszą się dużą popularnością i można je znaleźć w większości nowoczesnych budynków, zarówno domów mieszkalnych jak i siedzib firm. Posiadanie alarmu wyzwala w nas poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo integracja z systemami inteligentnego zarządzania budynkiem, może podwyższyć – w znacznym stopniu – nasz komfort psychiczny i bezpieczeństwo posiadłości. Oprócz standardowej reakcji alarmem na zdarzenia typu: otworzenie okien lub drzwi, zbicie szyby, wykrycie dymu czy zalania, inteligentne rozwiązania oferują wiele więcej.

inteligentne bezpieczeństwo

Zacznijmy od symulacji obecności domowników. Po uzbrojeniu alarmu system wykonuje zadany mu scenariusz. Nieregularne włączanie świateł, regulowanie zasłon i rolet czy nawet załączanie sprzętów codziennego użytku (radia, telewizora, odkurzacza). W ten sposób sugeruje normalną aktywność mieszkańców. Sądzę, że może to skutecznie zniechęcić potencjalnego włamywacza.

Oczywiście włamanie nie jest jedynym zagrożeniem. Na pewno nie chcesz, aby Twój wymarzony dom wyglądał, jak ten ze zdjęcia. Dla naszych posesji i nas samych, nawet bardziej niebezpieczny może być pożar, zalanie, wyciek gazu lub zaczadzenie. I tu znowu z pomocą przychodzą nam inteligentne rozwiązania. Odpowiednio skonfigurowana automatyka budynku nie tylko poinformuje nas o niebezpieczeństwie, ale i odpowiednio zareaguje. Przykładowo w razie wykrycia pożaru, w odpowiednim pomieszczeniu system sam odetnie zasilanie, uruchomi tryskacze i powiadomi nas – wiadomością na telefon czy sygnałem alarmowym. Innym przykładem niech będzie zalanie. W tym przypadku wykrycie spowoduje, że siłownik zamknie główny zawór wody.

Ponieważ system alarmowy integrowany jest z systemem inteligentnego budynku warto wykorzystać zamontowane w pomieszczeniach czujniki (np. czujek ruchu, kontaktronów). Sygnał otwartych drzwi lub okien powoduje wyłączenie w pokoju ogrzewania lub klimatyzacji. Może również podnieść roletę jeżeli jest zamknięta. Przy odpowiedniej konfiguracji czujki ruchu można wykorzystać jako wyłączniki światła w pomieszczeniach. Załączają oświetlenie lub wyłączają, gdy nie wykrywają ruchu przez odpowiednio długi czas.