Inteligentne głośniki – Google Home, Amazon Alexa i Apple HomePod – czym są? Porównanie.

Inteligentny głośnik to urządzenie reagujące na wydawane mu polecenia. Za sprawą wirtualnego asystenta jest w stanie pomóc człowiekowi, a więc odtworzyć wybrany utwór, uruchomić radio, podać przepis na ciasto, sprawdzić pogodę czy zarządzać innymi urządzeniami znajdującymi się w mieszkaniu. Jednak, aby w pełni wykorzystać możliwości takiego głośnika, trzeba posiadać inne inteligentne urządzenia w domu, które będą z nim współpracować. Jakie są najpopularniejsze inteligentne głośniki na rynku? Co warto na ich temat wiedzieć?

Google Home

Google Home to inteligentny głośnik autorstwa Google, który wykorzystuje asystenta głosowego Google Assistant. Stanowi odpowiedź na urządzenie Amazona o nazwie Echo. Google Assisant przede wszystkim rozumie kontekst kierowanych do niego wypowiedzi. W zasadzie Google Home powinien pełnić rolę domowego centrum dowodzenia, które łączy w sobie wiele inteligentnych urządzeń. Wszystko to za sprawą protokołu Google Cast. Opracowany on został w celu komunikowania się wielu urządzeń różnych producentów.

Amazon Alexa

Amazon proponuje z kolei swoje urządzenie z asystentem głosowym Alexa. To nowocześnie wyglądający głośnik z wbudowanymi mikrofonami i inteligentnym asystentem. Za jego pomocą można w sieci znaleźć potrzebne informacje, zamówić dany produkt w sklepie, włączyć ulubioną muzykę czy zarządzać całym domem. Urządzenie obsługuje jednak jak dotąd jedynie język angielski.

Apple HomePod

To odpowiedź na inteligentny głośnik Google. Apple HomePod to głośnik inteligentny o bardzo minimalistycznym designie. Wyposażony jest w aż siedem głośników oraz subwoofer. Dlatego prezentuje bardzo dobrą jakość dźwięku. Pod tym względem nie ma sobie na rynku równych. Urządzenie samo reguluje natężenie dźwięku, aby dopasować je do danej przestrzeni. Muzyka odtwarzana jest bezpośrednio z Apple Music. Co ciekawe, w czasie odtwarzania muzyki również można komunikować się z głośnikiem, a dokładniej z inteligentnym asystentem o nazwie Siri. Można poprosić go o ustawienie budzika czy zmianę piosenki na inną.

Czy warto zainwestować w inteligentny głośnik?

Inteligentne głośniki pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, ale już zdążyły zdobyć naprawdę dużą popularność. Są to urządzenia, które nie tylko odtwarzają muzykę, ale i pełnią wiele innych funkcji. Doskonale komunikują się z inteligentnymi roletami, odkurzaczami, termostatami itd. Ukryci w nich specjalni asystenci reagują na wypowiadane na głos komendy. Dzięki temu korzystanie z inteligentnych głośników jest bardzo wygodne.