Smart Home – jakie funkcje są najbardziej przydatne?

Smart Home to szeroko pojęty inteligentny dom przyszłości. Wszystkie jego elementy bazują na najnowocześniejszej technologii i w znaczący sposób ułatwiają funkcjonowanie w nim domownikom. Poniżej prezentujemy najprzydatniejsze funkcje takiego domu 2.0 oraz krótko opisujemy je.

Autonomiczny odkurzacz

Pierwszym i zdecydowanie jednym z bardziej efektownych elementów oraz funkcji smart home jest autonomiczne sprzątanie w postaci robota – odkurzacza. Jest to urządzenie małych rozmiarów ok. kilkudziesięciocentymetrowe o okrągłym kształcie. Robot ten samodzielnie potrafi sprzątać wiele pomieszczeń, co jest spełnieniem marzeń wielu osób. Odkurzacze takie możemy zaprogramować, aby o konkretnej godzinie rozpoczynały sprzątanie np. gdy jesteśmy w pracy lub samodzielnie je włączać. Na podstawie wielu czujników tworzy on mapę pomieszczeń i sprząta je. Jedyne co musimy zrobić to opróżnić pojemnik i zrelaksować się podczas pracy odkurzacza.

Sterowanie oświetleniem

Jedną z najciekawszych funkcji w smart home jest możliwość sterowania światłem. Obecna technologia pozwala na takie zarządzanie intensywnością, a barwaą czy wręcz kolorem światła. Inteligentne żarówki możemy obsługiwać dzięki zdalnemu pilotowi. Umożliwia on włączanie światła i gaszenie go, zmianę barwy światła od ciepłego po zimne czy nawet sterowanie kolorem. Jest to bardzo przydatne np. podczas wieczornego oglądania telewizji czy zasypiania. W ten sposób możemy stworzyć warunki kinowe czy bez wstawania zgasić światło.

Smart TV

To wysokiej jakości telewizor wyposażony w inteligentny moduł. Oprócz podstawowych funkcji telewizor ten posiada również wiele innych — niedostępnych w zwykłych odbiornikach opcji. Z pewnością będzie to sterowanie głosowe czy gestem oraz dostęp do wielu aplikacji. Dzięki nim możemy oglądać seriale czy materiały video np. obecne na YouTube, czy w Ipla. Podłączenie telewizora do internetu zapewnia również możliwość przeglądania internetu w przeglądarce czy grania w najróżniejsze gry.

Sterowanie temperaturą

Smart home to również komfort mieszkania, a nie jedynie wyścig technologiczny. Bardzo ciekawym rozwiązaniem i połączeniem obu tych trendów jest inteligentny system sterowania ogrzewaniem. Potrafi on samodzielnie zmieniać temperatury w mieszkaniu i intensywność pracy ogrzewania w zależności od temperatury na zewnątrz. System taki możemy dokupić osobno lub kupić całościowy system grzewczy. Dzięki niemu możemy również zaprogramować system, aby w nocy obniżał temperaturę np. w kuchni, z której nie korzystamy lub ją podwyższa o kontenerach godzinach.