Smart home w mieszkaniu starszej osoby. Czy ma rację bytu?

Smart home zapewnia optymalne możliwości sterowania wszelkimi urządzeniami domowymi. Rozwiązania te gwarantują nie tylko wygodę, ale również wyższy poziom bezpieczeństwa. Okazuje się, że automatyka świetnie sprawdza się również w domu osób starszych. Sprawdźmy, na instalację jakich rozwiązań powinni zdecydować się seniorzy.

Ochrona

Emeryci bardzo często padają ofiarami kradzieży i włamań, dlatego szczególnie w ich domach warto zainstalować rozwiązania, które dbają o bezpieczeństwo. Smart home gwarantuje nam znacznie więcej niż tradycyjny alarm czy zamek. Wiele zautomatyzowanych systemów umożliwia zainstalowanie kamer i czujników ruchu. Dzięki temu mamy ciągłą kontrolę nad tym, kto kręci się w pobliżu naszego mieszkania. Automatycznie i bez żadnego wysiłku możemy również sterować żaluzjami. Przykładowo: wystarczy, że zadbamy o ustawienie odpowiednich wartości, a nasz dom sam będzie pamiętał o zamknięciu rolet antywłamaniowych o określonej godzinie i, co ważne, nawet podczas naszej nieobecności. Innym ważnym aspektem zagadnień związanych z ochroną są systemy sygnalizacji pożarowej oraz czujniki zawartości dwutlenku węgla w powietrzu.

Wygoda

Smart home pozwala również na sterowanie takimi aspektami jak ogrzewanie czy klimatyzacja. W praktyce oznacza to zwolnienie z obowiązku obsługi urządzeń dbających o odpowiednie warunki termiczne. Ponadto dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możemy kontrolować wilgotność powietrza w naszych wnętrzach, a nawet bez konieczności wstawania z kanapy regulować poziom oświetlenia. Osoby starsze, które zazwyczaj nie są już tak sprawne, na pewno docenią te wygodne patenty.

Kontrola

Seniorzy w wielu przypadkach potrzebują opieki ze strony najbliższych. Równie często nie chcą jednak rezygnować ze swobody mieszkania we własnym domu. Dzięki systemowi smart home mogą bez problemu pozostawać w kontakcie ze swoją rodziną, która czuwa nad ich samopoczuciem. W Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszą się instalacje, które kontrolują przebieg dnia osób starszych. Dzięki czujnikom ruchu wysyłają do opiekunów informacje o godzinie, w której użytkownik wstał z łóżka lub wziął leki. Automatyczny pomocnik może też monitorować samopoczucie i w razie potrzeby zaalarmować rodzinę.

Praktyka

W odniesieniu do technologii smart home można spotkać się z opiniami, iż nie nadaje się ona dla osób starszych, ponieważ wymaga skomplikowanych umiejętności informatycznych. Owszem, większość systemów obsługujemy za pomocą połączenia z internetem, ale aplikacje, które do tego służą, są zazwyczaj bardzo intuicyjne i bezproblemowe. Co więcej, niektóre patenty są na tyle dostosowane, że można je obsługiwać za pomocą własnego głosu lub gestów. Warto z nich skorzystać, jeśli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej jesieni życia.