Smart home zapewnia optymalne możliwości sterowania wszelkimi urządzeniami domowymi. Rozwiązania te gwarantują nie tylko wygodę, ale również wyższy poziom bezpieczeństwa. Okazuje się, że automatyka świetnie sprawdza się również w domu osób starszych. Sprawdźmy, na instalację jakich rozwiązań powinni zdecydować się seniorzy.
Ochrona
Emeryci bardzo często padają ofiarami kradzieży i włamań, dlatego szczególnie w ich domach warto zainstalować rozwiązania, które dbają o bezpieczeństwo. Smart home gwarantuje nam znacznie więcej niż tradycyjny alarm czy zamek. Wiele zautomatyzowanych systemów umożliwia zainstalowanie kamer i czujników ruchu. Dzięki temu mamy ciągłą kontrolę nad tym, kto kręci się w pobliżu naszego mieszkania. Automatycznie i bez żadnego wysiłku możemy również sterować żaluzjami. Przykładowo: wystarczy, że zadbamy o ustawienie odpowiednich wartości, a nasz dom sam będzie pamiętał o zamknięciu rolet antywłamaniowych o określonej godzinie i, co ważne, nawet podczas naszej nieobecności. Innym ważnym aspektem zagadnień związanych z ochroną są systemy sygnalizacji pożarowej oraz czujniki zawartości dwutlenku węgla w powietrzu.
Wygoda
Smart home pozwala również na sterowanie takimi aspektami jak ogrzewanie czy klimatyzacja. W praktyce oznacza to zwolnienie z obowiązku obsługi urządzeń dbających o odpowiednie warunki termiczne. Ponadto dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możemy kontrolować wilgotność powietrza w naszych wnętrzach, a nawet bez konieczności wstawania z kanapy regulować poziom oświetlenia. Osoby starsze, które zazwyczaj nie są już tak sprawne, na pewno docenią te wygodne patenty.
Kontrola
Seniorzy w wielu przypadkach potrzebują opieki ze strony najbliższych. Równie często nie chcą jednak rezygnować ze swobody mieszkania we własnym domu. Dzięki systemowi smart home mogą bez problemu pozostawać w kontakcie ze swoją rodziną, która czuwa nad ich samopoczuciem. W Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszą się instalacje, które kontrolują przebieg dnia osób starszych. Dzięki czujnikom ruchu wysyłają do opiekunów informacje o godzinie, w której użytkownik wstał z łóżka lub wziął leki. Automatyczny pomocnik może też monitorować samopoczucie i w razie potrzeby zaalarmować rodzinę.
Praktyka
W odniesieniu do technologii smart home można spotkać się z opiniami, iż nie nadaje się ona dla osób starszych, ponieważ wymaga skomplikowanych umiejętności informatycznych. Owszem, większość systemów obsługujemy za pomocą połączenia z internetem, ale aplikacje, które do tego służą, są zazwyczaj bardzo intuicyjne i bezproblemowe. Co więcej, niektóre patenty są na tyle dostosowane, że można je obsługiwać za pomocą własnego głosu lub gestów. Warto z nich skorzystać, jeśli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej jesieni życia.