Smart… Inteligentne rozwiązania technologiczne


Tym razem wpis nie do końca związany z naszą ofertą usługową, aczkolwiek nawiązujący do tematyki smart.

Jak wszyscy dobrze wiemy od wielu lat trendy w światowej elektronice podążają ścieżką rozwiązań inteligentnych. Na rynku dwoją się i troją produkty z przedrostkiem smart. Budujemy inteligentne domy (smart home), korzystamy ze smartfonów, które to możemy połączyć z naszymi smartwatch’ami. Wkrótce zapewne będziemy jeździć samochodami w pełni autonomicznymi – już wiele technologii zastosowanych w autach posiada miano smart. A także możemy pedałować na inteligentnych rowerach. Wszystkie z powyższych mają długą historię ewolucji sięgającą nawet pierwszej połowy XX wieku. Ale skupmy się na przyszłości i nowinkach ze świata elektroniki.

Jednym z największych pokazów elektroniki użytkowej są targi CES (Consumer Electronic Show). Od niemal 52 lat hale targów gromadzą wystawców z całego świata, prześcigających się w innowacyjności swoich produktów. W tym roku CES odbył się w dniach 8-11 stycznia w Las Vegas. Spośród technologii smart zasługujących na szczególną uwagę wybraliśmy:

  • Matrix PowerWatch 2,
  • Halfords Cybic Legend,
  • Bosch BML100PI.

Zacznijmy od ostatniego, którego mało dźwięczna nazwa kryje ogromne możliwości.

Bosch BML100PI

moduł smart home

Bosch BML100PI to niewielki moduł, pozwalający na projekcję wirtualnego panelu dotykowego na dowolnej powierzchni, zmieniając ją tym samym w powierzchnię inteligentną. Nie ma znaczenia, czy będą to powierzchnie ciemne, płaskie, mokre, nierówne…

Dzieje się to za sprawą wiązki lasera. Emitowany zostaje obraz, który równocześnie jest skanowany, aby wykryć każdy gest i ruch palcem. Sam moduł jest gotowy do użycia po wyjęciu z pudełka. Żadna kalibracja czy regulacja nie jest wymagana, aby nasze gesty były prawidłowo rozpoznawane. Wymagana jest jedynie konfiguracja pod kątem, co ma być wyświetlone. Pojedynczy moduł jest w stanie wyświetlić obraz, funkcjonujący jako panel dotykowy na maksymalnie 6 powierzchniach. 

„Dzięki temu modułowi interaktywnej projekcji każda zwykła półka może zostać w prosty sposób przekształcona w osobistego asystenta użytkownika”, zachwala producent.

Premiera – II kwartał 2020 roku.

bosh rozwiazania smart home

Źródło: www.bosch-presse.de


Halfords Cybic Legend

Kolejnym przebłyskiem inteligencji inżynierów, jest nie mniej inteligentny rower brytyjskiej firmy Halfords. Na rodzimy rynek  ma trafić już latem bieżącego roku.

Rower cechuje się nowoczesnym designem, ale to, co tworzy z niego urządzenie smart, to komputer pokładowy. Umieszczony jest on przy kierownicy i posiada dotykowy wyświetlacz. Komputer będzie dawał dostęp do szerokiej funkcjonalności Alex’y (przyp. wirtualnej asystentki firmy Amazon).

Głównym zadaniem Alex’y będzie pomaganie w treningu. Między innymi przekaże cykliście informacje o ruchu drogowym, wskaże najlepszą drogę do celu, jak również poinformuje nas o statystykach naszego przejazdu. Wszystko oczywiście może odbywać się za pomocą komend głosowy, lub ekranu dotykowego. Dodatkowo rower będzie wyposażony w inteligentne zabezpieczenie antykradzieżowe, alarm, moduł Wi-Fi oraz odtwarzacz muzyczny.

Powstanie również wersja elektryczna – E-Legend – która wprowadzi „inteligentne pedałowanie” na jeszcze wyższy poziom. A wszystko to, aby jechać dalej i dłużej.

halfords rozwiazania smart

Źródło: Halfords


Matrix PowerWatch 2

smart zegarek

Matrix, kalifornijska firma produkująca inteligentne zegarki, już w 2016 roku przekonał cały świat, że zegarek może być zasilany ciepłem ludzkiego ciała. Teraz firma poszła o krok dalej i wypuściła odświeżoną wersję swojego poprzednika, który dodatkowo przetwarza energię słoneczną. Jest to produkt, który przypadnie do gustu osobom nie chcącym polegać na energii elektrycznej z gniazdka.

W porównaniu do swojego poprzednika zegarek dostał nowy wygląd. Głownie dzięki zastosowaniu kolorowego wyświetlacza o średnicy 1,2 cala. Niestety nie jest to wyświetlacz dotykowy i aby poruszać się pomiędzy kolejnymi zakładkami, trzeba używać przycisków.

Powerwatch 2 posiada wbudowany moduł GPS, co oznacza, że aby wykonywać pomiary dystansu treningów nie trzeba już parować go ze smartfonem. Innym dodanym czujnikiem do najnowszego modelu, jest czujnik tętna.

Gadżet nie jest tylko urządzeniem śledzącym nasze poczynania w trakcie treningu. Po sparowaniu z telefonem, na wyświetlaczu jesteśmy w stanie odebrać powiadomienia z naszego smartfona.

Rynkowa premiera zaplanowana jest w lecie tego roku. Przewidywana cena urządzenia to 500 USD.

smart zegarek

Źródło: www.digitaltrends.com