System alarmowy do domu jednorodzinnego. Postarajmy się o dobry projekt newralgicznych punktów w mieszkaniu!

Każdy z nas chętnie pochyli się nad tematem zabezpieczenia naszego domu przed licznymi zagrożeniami, w tym przed włamaniem. Z pomocą przychodzą nam systemy alarmowe. Ich montaż znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa, zwiększając jednocześnie uczucie komfortu podczas przebywania poza domem. System alarmowy będzie stanowił pewnego rodzaju strażnika naszego domowego ogniska, zarówno w trakcie naszej nieobecności, jak i w czasie odpoczynku w nocy.

Z czego składa się system alarmowy?

Elementami systemu alarmowego są zwykle czujniki ruchu, kontaktrony, manipulatory, sygnalizatory i centrala alarmowa, w niektórych przypadkach również przyciski alarmowe. W bardziej zaawansowanych centralach montowane są moduły GSM, służące do powiadamiania o niepokojących zdarzeniach.

System alarmowy należy dobrać odpowiednio do potrzeb budynku, w którym zostanie on zaimplementowany. Pamiętajmy o przygotowaniu dobrego projektu newralgicznych punktów w mieszkaniu. Odpowiednie rozmieszczenie czujników ruchu, manipulatora i sygnalizatorów pozwoli nam zoptymalizować koszt zamontowania i uruchomienia systemu alarmowego.

Jak działa system alarmowy?

Po zaimplementowaniu systemu alarmowego i jego uruchomieniu możemy poczuć się bezpieczniej. Dostęp zabezpieczony jest kodem, który zna użytkownik, oraz hasłem potrzebnym do odwołania ewentualnego fałszywego alarmu. Załóżmy, że wychodząc z domu uzbrajamy (uruchamiamy czynne działanie) nasz system alarmowy i w tym czasie następuje włamanie. Po wkroczeniu w strefę zabezpieczoną kontaktronem (czujnik magnetyczny umieszczony w ramie okna lub drzwi) lub czujnikiem ruchu, system zadziała, uruchamiając sygnalizatory. Centrala alarmowa wyśle wtedy sygnał do agencji ochrony o zdarzeniu, gdzie z kolei podejmowana jest decyzja, czy sytuacja wymaga interwencji czy też nie.

Musimy dodać, że w centrali alarmowej na ogół znajduje się akumulator. Podtrzymuje on działanie systemu, w czasie gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej. Dzięki temu dom pozbawiony dostępu do zasilania nie będzie łatwym celem dla włamywacza.

System alarmowy a pożar

System alarmowy nie ostrzeże nas niestety przed pożarem. Do tego służą dedykowane systemy alarmu pożarowego, które składają się z czujników dymu, ręcznych ostrzegaczy pożarowych, sygnalizatorów i central pożarowych. Powiadomienia na zewnątrz przekierowywane są do straży pożarnej, natomiast sama zasada działania jest bardzo zbliżona dla obu systemów.