System alarmowy wielkich możliwości – Jablotron

Jablotron jest jedną z dynamiczniej rozwijających się firm w branży zabezpieczeń. Od blisko 30 lat rozwijają i wprowadzają na rynek systemy alarmowe, jak również systemy inteligentnego zarządzania budynkiem. Żmudna praca i ciągłe doskonalenie produktów, pozwoliło na wypuszczenie na rynek unikalnego i uniwersalnego systemu alarmowego o nazwie JABLOTRON 100, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i w dużej firmie.

Jak powiedział, tak zrobił

Musimy bardzo dokładnie i uważnie wsłuchać się, w to, czego oczekuje od nas rynek. Potrzebujemy bardzo elastycznego systemu alarmowego. Takiego, który będzie mógł być stosowany dla rozległych instalacji oraz dla zabezpieczenia mniejszych obiektów, jak domy i mieszkania. Przy tym wszystkim rozwiązanie to ma być przyjazne i łatwe w instalacji, użytkowaniu i obsłudze…

Takie słowa wypowiedział właściciel firmy Jablotron. I tak jak powiedział – tak zrobił. Jablotron wyszedł naprzeciw potrzeb rynku i sugestii instalatorów.

Zwiększono liczbę w pełni niezależnych stref do 15. Dodatkowo każdą z nich można podzielić na dwie sekcje. Do dyspozycji mamy 120 linii. Ilość ta dotyczy zarówno rozwiązań przewodowych jak i bezprzewodowych. Zwiększona została ilość wyjść programowalnych do 32. Przy takiej ilości spokojnie można zrealizować automatykę budynku, o której będzie w kolejnym artykule.

Komunikacja bezprzewodowa oraz przewodowa

Jak już wcześniej zostało wspomniane, Jablotron posiada możliwość podłączenia przewodowych i bezprzewodowych peryferii. We wcześniejszych wersjach systemów, ilość wejść była zbyt mała aby sprostać dużym instalacjom. Od wersji JA-100 system dysponuje pamięcią do 120 adresów fizycznych.

Wykorzystując archutekturę “drzewa” oraz magistralę cyfrową BUS, Jablotron wprowadza znaczne oszczędności w wykonaniu instalacji przewodowej. Dodatkowym atutem jest duży zasięg radiowy, zapewniający pokrycie w całym budynku oraz bezproblemową rozbudowę systemu. Dzięki możliwości podłączenia nawet trzech modułów radiowych zrealizować można rozproszony bezprzewodowy system alarmowy.

Urządzenia bezprzewodowe mają jeszcze mniejsze zużycie energii niż w poprzednich systemach. Zastosowano w nich baterie alkaiczne, które wystarczają na 2 do 3 lat, przez co koszt wymiany jest dużo niższy niż w przypadku baterii litowych.

Moduł GSM i zdalny dostęp

Centrale JA-100 posiadają fabrycznie wbudowany komunikator GSM na płycie. Daje możliwość powiadomienia aż 30 użytkowników, może dzwonić lub wysyłać wiadomości. Dzięki transmisji GPRS można na przykład wysyłać zdjęcia z czujki ruchu z aparatem. Kolorowe zdjęcia i dobra rozdzielczość pozwalają na weryfikację włamywacza, a nie tylko na weryfikację alarmu. Komunikację GPRS możemy także wykorzystać do zdalnego dostępu do systemu przez internet. Panel administracyjny dostępny przez stronę WWW jest bardziej przejrzysty niż w poprzednich wersjach, a co ważniejsze – działa szybciej. Dostęp do panelu jest bezpłatny zarówno dla instalatora, jak i końcowego użytkownika.

Patent

Jablotron opatentował rozwiązanie funkcjonalności klawiatur w nowym systemie. Dzięki niemu pomimo dużej ilości stref nadal w bardzo prosty i intuicyjny sposób możemy nimi sterować. Realizowane jest to dzięki doczepianym modułom do klawiatur. Pojedynczy moduł może służyć do uzbrajania i rozbrajania wybranej strefy, lub sterowania wybranymi wyjściami programowalnymi. Takich modułów można dopiąć 20.

Programowanie

JA-100 można programować tylko z komputera. Niepotrzebny jest również interfejs ani program do konfigurowania. W zestawie jest zwykły kabel USB który podłączamy do magistrali w centrali, oraz portu USB w komputerze. Nie musimy także instalować programu , gdyż przy pierwszym podłączeniu do centrali, jest on automatycznie instalowany na naszym komputerze.