Współcześnie brak zasięgu to prawdziwy koszmar. Jeśli Cię dręczy, przeczytaj ten artykuł!

Osobom żyjącym w centrum dużego miasta, które nie opuszczają go zbyt często, może się wydawać niemożliwe, aby wciąż istniały miejsca, gdzie występują problemy z zasięgiem. To jednak prawda i nie zmienia tego nawet stale rozwijająca się technologia! Problem może pojawić się nie tylko w odległych wsiach i miasteczkach. Tzw. białe plamy to również zmora dużych aglomeracji, w których teoretycznie idealny zasięg powinien utrzymywać się zawsze. Czy istnieją jednak jakieś rozwiązania tego problemu? Oczywiście!

Co zrobić, aby odzyskać sygnał?

Jeżeli utrata jest pojedynczą sytuacją to… wystarczy przetrwać chwilowy „detoks” i wszystko powinno wrócić do normy. Jeżeli jednak problem stale nawraca, warto zastanowić się nad zmianą operatora. Obecnie wybór w tej kwestii jest bardzo duży, ponieważ rynek telekomunikacyjny stale się rozwija. Dziś usługi doskonałej jakości to nie tylko najpopularniejsi dostawcy, ale również firmy, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zmiana nie zawsze jest jednak możliwa.

W takiej sytuacji pozostaje np. podłączyć się do linii telefonii stacjonarnej. W praktyce jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się tylko dla firm. Dla właścicieli telefonów komórkowych istnieje z kolei opcja przełączenia się z 3G (WCDMA/UMTS) na sieć GSM (2G). Spowoduje to obniżenie prędkości transferu danych, jednak sprawi, że będziemy mogli połączyć się z internetem (choć nie zawsze) oraz wykonywać połączenia. Jeszcze jednym rozwiązaniem są wzmacniacze poprawiające sygnał komunikacyjny lub anteny. Są to nieco bardziej kosztowne rozwiązania, jednak przynoszą największe efekty.

Czasem uzyskanie dobrego zasięgu to kwestia czasu

Dobra usługa często brana jest za pewnik, dlatego nie każda osoba rozważa ten czynnik przy wybieraniu operatora. Wiąże się to niekiedy z konsekwencjami szukania nowej firmy telekomunikacyjnej. W niektórych sytuacjach konieczne jest sprawdzenie kilku dostawców, aż do momentu znalezienia skutecznego rozwiązania. Metoda prób i błędów musi być również zastosowania przy wyborze urządzeń wzmacniających zasięg.

W pierwszej kolejności dotyczy to anten, ponieważ niektóre z nich mogą być całkowicie nieskuteczne (nie wiadomo, na ile to kwestia wadliwego wykonania, a na ile błędnego ustawienia), a inne działać wręcz perfekcyjnie. Mając na uwadze to, że chcemy osiągnąć satysfakcjonujący zasięg w trudnodostępnych miejscach, musimy uzbroić się w cierpliwość i gotowość do długotrwałych poszukiwań – aż do zrealizowania swojego celu. Warto również skorzystać z pomocy konsultantów firmy, ponieważ mogli się oni spotkać już wcześniej z podobną sytuacją i doradzą najpraktyczniejsze rozwiązanie, co pozwoli na uniknięcie długich poszukiwań.